Gruszka Faworytka Powiększ do pełnego rozmiaru

Gruszka Faworytka

GRU01

95 dostępnych

10,50 zł

'Faworytka', zwana również jako 'Klapsa' to amerykańska odmiana gruszy, otrzymana przez Clappa (stąd nazwa), prawdopodobnie z nasion Topki Pękatej (najprawdopodobniej 'Faworytka' to mieszaniec Topki Pękatej z Bonkretą Williamsa'). Jedna najpopularniejszych odmian gruszy, uprawiana we wszystkich częściach świata strefy umiarkowanej, także w Polsce, gdzie jest jedną z najbardziej atrakcyjnych, deserowych odmian letnich gruszy.
Jej drzewa rosną silnie, tworząc szerokostożkową, luźną koronę, o silnie zwisających gałązkach (w starszym wieku). Owocowanie rozpoczynają średnio wcześnie, zwykle w 6 roku po posadzeniu, owocują na ogół corocznie i bardzo obficie.

Odmiana średnio wytrzymała na mróz, dość wrażliwa na parcha i inne choroby. Najlepiej rośnie i owocuje glebach żyznych i głębokich, szczepiona na gruszy kaukaskiej. Na podkładce z pigwy rośnie źle, w związku z tym wymaga stosowania tzw. pośredniej.
Kwitnienie, w zależności od pogody, przypada na koniec kwietnia i początek maja, choć w porównaniu do innych odmian gruszy, 'Faworytka' kwitnie dość późno i długo, a kwiaty są mało wrażliwe na wiosenne przymrozki.
Odmiana obcopylna – do obfitego owocowania przydaje się sąsiedztwo odmian zapylających, np. ‘Bonkreta Williamsa’, ‘Dobra Ludwika’, 'Bera Boska', ‘Komisówka’. Sama zaś jest doskonałym zapylaczem dla bardzo wielu odmian grusz.

Odmiana letnia – owoce osiągają dojrzałość zbiorczą około połowy sierpnia.
Gruszki mają grubą, lekko błyszcząca , zielonkawożółtą skórkę, z brązowoczerwonym, rozmytym, punktowym rumieńcem i  zielonymi, drobnymi przetchlinkami. Szerokojajowate, symetryczne owoce są duże lub bardzo duże i wyrównane co do wielkości (9 x 7 cm), osiagają masę ponad 200g. Ich bardzo smaczny miąższ jest żółtawobiały, soczysty, drobnoziarnisty, masłowaty.
W przechowalni gruszki można przechowywać około 10 tygodni (w temp. -1 stopni Celsjusza).
Ze względu na jedne z najsmaczniejszych owoców deserowych, doskonałych również na susze i przetwory odmiana może być z powodzeniem uprawiana w ogrodach przydomowych i działkowych. Pamiętać jedynie należy o regularnej kontroli zdrowotności drzew i stosowaniu ewentualnych zabiegów ochrony roślin na parch i inne choroby.
  • Roślina - w donicy
  • Mrozoodporność - średnia
  • Pora kwitnienia - maj, kwiecień
  • Wysokość drzewka - ok. 1,5 m

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz swoją recenzję

Gruszka Faworytka

Gruszka Faworytka

Napisz swoją recenzję

Produkty z tej samej kategori.