Rokitnik Zwyczajny Powiększ do pełnego rozmiaru

Rokitnik Zwyczajny

Rokitnik Zwyczajny Hippophae rhamnoides. Męski / Żeński

Więcej szczegółów

ROK01

86 dostępnych

4,50 zł

Nazywany bywa także rosyjskim ananasem. Występuje w Europie i Azji, aż po Chiny, głównie wzdłuż wybrzeży morskich. W Polsce naturalne jego stanowiska znajdują się tylko nad wybrzeżem Bałtyku. Często sadzony, jako roślina ozdobna oraz w celu umocnienia skarp.

Rokitnik jest niewymagającym, dekoracyjnym krzewem lub niskim drzewkiem. Przetrwa na suchych, podmokłych, kamienistych i nawet zasolonych glebach, nad morzem i przy drodze. Rośnie powoli, osiąga wysokość od 3 do 6 metrów.Efektownie prezentuje się w naturalnych partiach ogrodu. Kwiaty ma niewidoczne, ale żeńskie rośliny zapylone przez męskie zachwycają gronami pomarańczowych, jadalnych, pełnych witamin jagód, które wiszą przez całą zimę i są przysmakiem dla ptaków.

Urodę rokitnika podkreślają zimowe owoce lub jesienne ubarwienie krzewów o purpurowych liściach, które komponują się kolorystycznie w przeróżnych kompozycjach Jest szeroko stosowany do zadrzewienia gleb suchych, piaszczystych, hałd i innych nieużytków poprzemysłowych. Wspaniale nadaje się na kolorowe żywopłoty obronne - naturalne albo strzyżone. Oprócz walorów ozdobnych, rokitnik ma również niezwykłe wartości lecznicze. Lecznicze zastosowanie rokitnika ma długie tradycje. Wodne wyciągi z owoców i liści rokitnika były szeroko stosowane w medycynie starożytnej do leczenia chronicznych chorób żołądka, w kroplach na serce, schorzeniach wątroby, dróg oddechowych, w gośćcu oraz najczęściej przy ropnych porażeniach skóry.

Z owoców można wytwarzać dżemy, soki, przeciery. Zawiera dużo pektyn, powodujących żelowanie przetworów. Ciekawostka: podczas gotowania witamina C nie ulega rozkładowi, gdyż rokitnik nie posiada enzymu - askorbinazy - rozkładającego tę witaminę

  • Kolor owoców - Pomarańczowe
  • Dorasta do - 3 - 6 m
  • Roślina - W donicy

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz swoją recenzję

Rokitnik Zwyczajny

Rokitnik Zwyczajny

Rokitnik Zwyczajny Hippophae rhamnoides. Męski / Żeński

Napisz swoją recenzję

Produkty z tej samej kategori.